13 Şubat 2013 Çarşamba

TÜRK KADINLAR KONSEYİ'NİN "KURLUŞ AMACI"

Türk Kadınlar Konseyi
Derneği
Kuruluş Amacımız
Türk Kadınlar Konseyi Derneği 1959 yılında Ankara’da kurulmuştur.
Bakanlar Kurulu kararıyla “TÜRK” adını kullanma hakkı ve “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünü kazanmıştır. Genel Merkezi Ankara’da olan derneğimiz, 15 şubesi ile hizmet vermektedir. Amacımız Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamak,
Kadında; anne, eş, yurttaş ve kişi olmak bakımından bilinç ve sorumluluk duygularını uyandırır ve geliştirmek. Ayrıca insan hakları ve kadın-erkek eşitliği ile kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi konularında ülke genelinde yürütülen çalışmalara katılarak desteklemektir.
ICW- International Council of Women
Dünyada ağ kurmuş en büyük Uluslararası Kadınlar Konseyidir.
1888 de kuruluşundan bugüne dek ayakta kalmış, Birleşmiş Milletlerin de tanıdığı ve A Kategorisinde danışmanı olarak kabul ettiği ICW , BM tarafından yapılan 4 Dünya Kadın Konferansına imza atmış , kadınların insan hakları için büyük mücadele vermiş bir kuruluştur. Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri , Asya ve Pasfik ülkeleri, Afrika ülkeleri Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde örgütlenmiştir . 80 in üstünde ülke ICW ya üyedir ve Ülkeler arası işbirliği ile projeler üretmiştir.
Avrupa Kadınlar Konseyi 

ECICW - 1961 de kurulmuş. Türkiye'nin devlet olarak üye olduğu Strasbourg 'da ki Avrupa Konseyi ECICW - AVRUPA KADINLAR KONSEYİ' ne stk olarak katılımcılık statüsü vermiş ve
50. yılını 2010 da Büyükadada ve 2011 yılında da Barselona'da,, toplantı ve seminerlerle kutlamıştır. TÜRK KADINLAR KONSEYİ DERNEĞİ ise 1959 da kurulmuş ve 1961 yılında Avrupa Kadınlar Konseyi'ne üye olmuş.
***
GENEL MERKEZ KURUCULARI                                        TKK İSTANBUL ŞUBESİ
Muazzez Arıoba   Yazar
Jeoloji Profesörü
NURİYE PINAR ERDEM
Adile Ayda
Dışişleri Bakanlığı
Gn.Md. Yardımcısı
adile ayda
Jeolog Prof. Nuriye Pınar Erdem
Ayhan Dürrüoğlu
Resim Öğretmeni
Selma Erzen   Emekli Sandığı Raportör
Gaye Güntekin Dışişleri bakanlı sekreter
Şeminur İnanç
Hukukçu
Esma Nayman  Eski seyhan MebbusuEsma Nayman
Ayhan Timurtaş
Avukat
Hilal Ülman 
TBMM de görevli
Fahrünnisa Yetmen Divanı Muhasebat azası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder